Predstavitev
Vesoljske tehnologije so v procesu revolucionarnega prehoda, še posebej na področju mikro in nano satelitov. Radikalna miniaturizacija integriranih podsistemov in relativno ugodne komercialne komponente (COTS – Commercial-of-the-Shelf Components) so omogočile občutno znižanje stroškov razvoja, izstrelitve in uporabe satelitov. Vesolje zaradi teh korenitih sprememb ni več rezervirano samo za velike raziskovalnorazvojne institucije iz ekonomsko najmočnejših držav.
V Centru odličnosti Vesolje-SI smo prepoznali izredni potencial porajajočih tehnologij in aplikacij ter se združili v konzorcij, sestavljen iz akademskih ustanov in visoko tehnoloških malih ter srednje velikih podjetij. 46 raziskovalcev in inženirjev bo delovalo na naslednjih področjih:
- daljinsko zaznavanje,
- meteorologija,
- astrofizika,
- tehnologije mikro in nano satelitov,
- sodelovanje v mednarodnih vesoljskih misijah,
- razvoj multidisciplinarnega laboratorija za testiranje vesoljskih tehnologij,
- satelitske komunikacije, hibridne antene in radarske tehnologije,
- prenos vesoljskih tehnologij na zemeljske aplikacije
- razširjanje RTD rezultatov.
Center odličnosti Vesolje-SI bo Sloveniji omogočil učinkovito vključevanje v mednarodne raziskave na področju vesoljskih znanosti in tehnologij. Ta prizadevanja bodo v CO Vesolje-SI močno podprta z mrežo strateških EU partnerjev iz Švedske, Nemčije, Francije, Nizozemske, Velike Britanije in Avstrije, ki bodo konzorciju zagotovili dostop do raziskav in razvoja najnaprednejših vesoljskih misij PRISMA, LAPAN-TUBSAT, VENUS in GAIA.
Vzpostavljeni CO Vesolje-SI v celoti podpira prizadevanja Slovenije pri vključevanju v Evropsko vesoljsko agencijo ESA in bo prispeval k bistvenemu zmanjšanju razkoraka med tehnološko visoko razvitimi državami Evrope in Slovenijo, ki se po vlaganjih v področje vesoljskih raziskav uvršča zelo nizko celo med novimi članicami EU.